Deși mediul virtual continuă să domine lumea modernă, cărțile rămân a fi cele mai iubite de către cititori. Astăzi, la Chișinău a avut loc inaugurarea Târgului de Carte, după o pauză de zece ani. Panglica roșie a fost tăiată chiar de președintele interimar al țării, Marian Lupu și președintele Uniunii Scriitorilor, Arcadie Suceveanu.
Marian Lupu și-a ales chiar și o carte, scrisă de primul președinte al Republicii Moldova, Mircea Snegur, Labirintul Destinului volumul I, la prețul de 33 de lei.
Cele mai impresionațe de împărăția cărților au fost tinerele mămici, care au venit la târg pentru a achiziționa cărți noi pentru copii. Acestea spun că târgul este binevenit, deoarece oferă posibilitatea de a face comparație dintre mai multe edituri, dar și prețul și calitatea pe care le oferă.
În acest an, târgul găzduiește mai multe edituri din țară. Aceste au pus la dispoziția cititorilor lectură din diverse domenii - de la literatură artistică, dicționare, eciclopedii până la lucrări de specialitate. Târgul de carte este deschis zilnic, de la ora 10:00 la 18:00, până la 11 septembrie.
0